Styl rustykalny lubi rękodzieło
Dzisiaj przedstawiam kolejny styl, który dość często gości w naszych pracach. Wcześniej omówiłam styl prowansalski i shabby chic. Dzisiaj zajmę się stylem rustykalnym.
Styl rustykalny przywodzi na myśl sielskie życie na wsi z dala od zgiełku miasta. W urokliwej chacie gdzieś pod lasem... I coś z tej idealnej wizji beztroskiego życia na pewno odnajdziesz w stylu rustykalnym.
Założenia stylu rustykalnego
Styl opiera się na prostych i jasnych zasadach i co ciekawe przywędrował do nas zza oceanu. Mimo iż na lokalnych podwórkach całej Europy od dawna znajdujemy cechy tego stylu. Dominującymi wyznacznikami stylu jest naturalność, prostota i ciepło. Materiałem najbardziej popularnym jest drewno. Można powiedzieć, że styl rustykalny kocha drewno, ale ceni prostotę, czyli unika zbędnych i zbyt fantazyjnych ozdobników. Kolejnymi materiałami są kamienie - najlepiej otoczaki, i glina. Naturalne tkaniny takie, jak len i bawełna, stanowią dopełnienie stylu. Kolorystyka również nawiązuje do barw natury.
Styl rustykalny lubi rękodzieło. A rękodzieło lubi styl rustykalny... Elementy rustykalne odnajdziesz w motywach ludowych, np. wzorach kaszubskich, góralskich, łowickich i in. A motywy te chętnie wykorzystywane są w haftach i decoupage'u.
Dodatkami, które są szczególnie cenione w tym stylu są m.in. stare żelazka z "duszą", lampy naftowe, wiklinowe kosze i koszyki, miedziane lub żeliwne sagany itp.
Styl rustykalny w scrapbookingu
Jak w poprzednich częściach o stylach, krótko przedstawię najbardziej popularne materiały, które możesz wykorzystać w pracach scrapbookingowych. Papiery do scrapbookingu z imitacją drewnianych desek będą idealne pasować do tego stylu. Proste ozdoby typu drewniane scrapki, guziki, klamerki również przydadzą się w rustykalnych kartkach. Prace utrzymane w stylu rustykalnym można ozdabiać sznurkami, jutą, bawełnianymi koronkami.
Styl rustykalny daje ciekawe połączenie ze stylem prowansalskim i shabby chic. Osobiście często łączę te style, wykorzystując imitację desek, drewniane elementy i naturalne tkaniny.
Właściwie mamy omówione najważniejsze style w rękodziele. Może jeszcze pokuszę się o stworzenie opisu stylu skandynawskiego, który od kilku ładnych lat gości w naszych domach. Co wy na to?
Pozdrawiam,
Anetta (Jamiolowo)
11 comments
Świetna prelekcja ,akurat ja lubię ten styl.Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten styl. :)
OdpowiedzUsuńPewnie pasowałoby mi życie w domku z dala od miasta, ale to już w następnym życiu. :)))
Pozdrawiam ciepło.
Vintage, retro i rustykalny- niby podobna, ale są i różnice . Ja lubię wszystkie trzy:) pozdarwiam
OdpowiedzUsuńChętnie poczytam i o innych stylach choć uwielbiam w kartach motyw desek , a więc ten styl lubię i chętnie bym zamieszkała w takim domku na wsi.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ta maszyna do szycia jest rewelacyjna! :)
OdpowiedzUsuńOczywiście, że tak. Czekam z niecierpliwością na część kolejną. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńJa bardzo lubię ten styl :) Piękny i inspirujący wpis!
Pozdrawiam cieplutko ♡
Nazwa tego stylu jakoś źle się kojarzy w dzisiejszych czasach. Nie wiedziałam, że pochodzi zza oceanu. Ciekawe... Tak, tak - czekam na opis kolejnego stylu. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Lubię ten styl w pracach rękodzielniczych. Pozdrawiam :-).
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post, bez zbędnych informacji. Czekam na opisanie stylu skandynawskiego. A muszę dodać, że teraz popularny jest styl boho w urządzaniu mieszkania - też ciekawostka ! Pozdrawiam :))
OdpowiedzUsuńUwielbiam oglądać styl boho u innych, ale osobiście nie czuję się w tych klimatach... Pomyślę nad nim, choć swoich prac będę miała mało do tego stylu. Pozdrawiam:)
UsuńDziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie:)