Koronacja i krajki
Właśnie wróciliśmy do domu z koronacji, bo pogoda zrobiła się niewyraźna...Dzisiaj i jutro w Gnieźnie odbywać się będą imprezy plenerowe związane z obchodami 990 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski (1025r.). U podnóża katedry gnieźnieńskiej rozbito namioty grup rekonstrukcyjnych odtwarzających czasy średniowiecza. Przez miasto przeszedł barwny orszak nie tylko wojów, ale ich kobiet i dzieci:)) Walono w bębny, grano na rogu, wznoszono okrzyki na cześć Bolesława... Panował tumult i wrzawa.Konkurs na średniowieczny strój
Po inscenizacji zaślubin Bolesława z księżniczką Emnildą rozstrzygnięto konkurs na strój średniowieczny. Udział brały dzieci oraz dorośli. Ufundowano nagrody pieniężne i bon na michę żuru:))
Pierwsze miejsce i nagroda
Poniżej prezentacja stroju w czasie konkursu i wręczenie nagrody za zajęcie I miejsca.
Pani w białych szatach to właśnie księżniczka Emnilda, która chwilę wcześniej poślubiła młodego Bolesława - przyszłego króla Polski.
Krajki na bardku
Strój Wojtka obszyłam krajkami, które własnoręcznie utkałam (?) na bardku. Nadal nie bardzo umiem układać wzory. Nawlekam nitki na bardko i zapisuję sobie schemat na przyszłość. Poniżej o moich bardkowych przygodach i efekt końcowy, czyli krajki.
Tkanie na bardku
Nitek jest tak dużo, bo mam do dyspozycji 39 "otworów" w bardku. Poniżej nitki przywiązane do bieżni i do krzesła, a ja z boku - na kawałek nogi proszę nie zwracać uwagi:)) Praca na bardku jest prosta - nitki poruszają się góra-dół, a "tkaczka" przekłada nitkę wątku nawiniętą na czółenko lub jak u mnie na kawałek tekturki.
Poniżej pokażę utkane krajki przyszyte do stroju i do jałmużniczki, czyli takiej torebeczki noszonej u pasa lub przewieszonej przez ramię.
Jak widzicie krajki zrobiłam w takiej kolorystyce, żeby zgrały się z tymi fioletowymi, lnianymi portkami. Brązową krajką obszyłam butki zrobione z filcu...
Pozdrawiam:)
Anetta
Strój śliczny :) gratuluje pomysłu :)
OdpowiedzUsuńDziękuję ślicznie:) Strój był nieco pracochłonny, mimo iż nie widać tego:)) Pozdrawiam:)
UsuńMuszę przyznać, że z Ciebie jest bardzo utalentowana osóbka. Zrobiłaś rewelacyjny strój. Nic dziwnego, że zajął pierwsze miejsce.
OdpowiedzUsuńStroje były różne - właściwie to tylko pięć miało coś wspólnego ze średniowieczną modą, pozostałe to była swobodna interpretacja tematu:)) Dziękuję ślicznie Izabelo:)
UsuńNo właśnie oglądałam Teleexpress i tam mówili o koronacji !!! Super - gratuluję I miejsca :) Jak dla mnie krajki bombowe - choć widok tego "narzędzia" do ich tkania trochę przeraża :))
OdpowiedzUsuńDziękuję Agnieszko:) Dzisiaj wśród namiotów zobaczyłam dziewczę tkające krajkę na bardku wykonanym z plastikowego wieczka z pudełka po ciastkach...Wymiękłam z wrażenia:))
UsuńZdolniacha z Ciebie Anetko. Wspaniały strój dla Wojtusia zrobiłaś. Podziwiam ten bardek do tkania krajki, która wyszła rewelacyjna. Kawał historii nam zaprezentowałaś, tak strojem, jak i obyczajem. Jesteś szczęściarą mogąc mieszkać w tak historycznym miejscu naszego kraju i móc tę historię kultywować.
OdpowiedzUsuńGratulacje dla Wojtusia, że przetrwał w tym stroju i nie sprzeciwiał się.)
Dziękuję Danusiu:) Wojtek minę miał nietęgą, ale dał radę - w końcu to był jego pomysł z tym strojem... Mieszkamy na Szlaku Piastowskim, ale nie w samym Gnieźnie - tylko obok:)) Pozdrawiam:)
UsuńNo, cóż ja mogę powiedzieć... no zatkało mnie! Ależ Ty masz talent w rękach! Serdeczne gratulacje:))) I jeszcze I miejsce! W pełni zasłużone. Dla mnie te krajki to czarna magia, tym bardziej jestem pełna podziwu... Pozdrawiam:) Gosia
OdpowiedzUsuńPS. A takie inicjatywy jak ta gnieźnieńska bardzo mi się podobają!
Dziękuję Gosiu:) Podobnych inicjatyw na Szlaku Piastowskim jest przynajmniej kilka w sezonie i prawie zawsze jedziemy tam, gdzie się coś dzieje:) Krajek było pełno na straganach, ale ceny za metr zaczynały się od 20 zł... Zdziwiłam się nieco cenami i ilością wystawianych krajek. Pozdrawiam:)
UsuńBardzo cieszę się i gratuluję Wam zajęcia I miejsca :) Finalnie strój prezentuje się świetnie, a świadomość, że widziało się go "od kuchni" sprawia, że jeszcze bardziej doceniń należy Twój wkłąd. Twój syn prezentuje się w nim zaiste przedwiekowo :) Przesympatyczny chłopiec z niego :)
OdpowiedzUsuńCałkiem szerokie wyszły Ci te krajki dalej dla mnie to magia. Muszę chyba obejrzeć jakiś filmik na YT :)
Pozdrowienia przegorące z upalnej Łodzi :)
Dziękuję Julio za miłe słowa:) Wojtek minę ma nieszczególną na zdjęciach, bo było okropnie gorąco i pewno ten średniowieczny strój grzał go nieźle...Na filmiku powinno być widoczne to "tkanie", ale jak zobaczysz to na własne oczy, to będziesz zdziwiona, że to takie proste:) Pozdrawiam serdecznie:)
UsuńAch to na to byl ten sredniowieczny stroj, z ktorym zmagasz sie juz od dluzszego czasu. To Twoje dzielo zajelo pierwsze miejsce? Pozdrawiam serdecznie i gratuluje wytrwalosci. Jestem pelna podziwu Beata
OdpowiedzUsuńDziękuję Beato:) Zajęliśmy pierwsze miejsce, choć kilka strojów też było zgodnych z realiami średniowiecznymi, ale jury zwracało uwagę na detale typu odpowiednie buty, biżuteria itp. Pozdrawiam:)
UsuńPodziwiam :) Nie znam się kompletnie na szyciu, ale jak zobaczyłam te utkane wstążeczki? to szacun! I gratulację za zajęcie 1 miejsca, należało się :)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo:) Trochę pracy włożyłam w ten strój i cieszę się, że doceniono moje starania. Pozdrawiam:)
UsuńGenialna z Ciebie kobieta :) a utalentowana, że o ho ho :) Gratuluję 1. miejsca -za taką pracę inne nie mogło być :)
OdpowiedzUsuńDziękuję Justyno za miłe słowa, aż się zarumieniłam:) Pozdrawiam:)
UsuńSuper strój. Gratuluję pierwszego miejsca! I krajki prześliczne! Piękna misterna robota :)
OdpowiedzUsuńMiłej niedzieli!
Dziękuję ślicznie:) Szykuję się teoretycznie do krajek tabliczkowych...Pozdrawiam:)
UsuńPodziwiam Cię, za tkanie tych krajek - są rewelacyjne a uwierz mi znam się na tym, z wykształcenia średniego jestem technik włókiennik. Gratulacje za zajęcie I miejsca - a co tam należało się, szczególnie Tobie jako mamie i wykonawczyni stroju. REWELACYJNY!!!
OdpowiedzUsuńDziękuję Elu za miłe słowa:) Masz świetny zawód po technikum i bez problemu orientujesz się w wątkach i osnowach. Podziwiam i pozdrawiam:)
UsuńRewelacyjny strój, piękna i misterna robota, Gratuluję zwycięstwa! Na tkactwie się nie znam (jeszcze:)) ale od samego patrzenia na technikę powstawania krajek dostaję oczopląsu. O koronacji czytałam i nawet myślałam, żeby podskoczyć, obejrzeć, ale zapowiadali niepewną pogodę i po ostatnich przeżyciach burzowych miałam stracha;) Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńDziękuję Olu:) Pogoda była niepewna - ulewny deszcz i upalne słońce pojawiały się naprzemiennie...Tkanie krajek na bardku jest naprawdę proste. Dla mnie największym problemem jest ułożenie wzoru i nawleczenie tych wszystkich nitek. Pozdrawiam:)
UsuńJesteś niesamowita:) Takie rzeczy robisz i to na takich sprzetach że słów brakuje :) Gratuluje zwycięstwa:)
OdpowiedzUsuńDziękuję Ewelino za miłe słowa:) Krajki są fajnym dodatkiem, który można wykorzystać na wiele sposobów:) Pozdrawiam:)
UsuńWow, piękny strój i zdecydowanie zasłużone 1 miejsce, gratulacje! :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję ślicznie:) Trochę pracy przy stroju było, ale wyszło całkiem nieźle:)
UsuńJesteś bardzo zdolna, świetny strój, gratuluję :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa:)
UsuńŁał, jestem pod wrażeniem. Wszystko czego dotkniesz wychodzi Ci przepiękne ;) Pozdrawiam i podzwiam...
OdpowiedzUsuńŁał, jestem pod wrażeniem. Wszystko czego dotkniesz wychodzi Ci przepiękne ;) Pozdrawiam i podzwiam...
OdpowiedzUsuńDziękuję za bardzo miłe słowa:) Pozdrawiam:)
UsuńGratuluję. Zwycięstwo zaprawdę zasłużone.
OdpowiedzUsuńDziękuję ślicznie:)
Usuń